27 NİSAN 2018

TÜRK HAVA KURUMU ÜNİVERSİTESİ'NDE!

    ELİF GİZEM AKKAYA PROJESİ NEDİR?   

       Lise çağındaki kardeşlerimize mühendisliği daha yakından göstermek ve onları çeşitli mühendislik alanlarına teşvik etmek gibi gayeler taşıyan Elif Gizem Akkaya Projesi (kısaltması EGAP şeklindedir) aynı zamanda 13 Mart 2016 tarihinde Ankara Kızılay'da gerçekleştirilen terör saldırısında hayatını kaybeden arkadaşımız Elif Gizem Akkaya'nın ismini böyle anlamlı bir proje ile yaşatmak için başlatılmış bir projedir. 
 

      Projeye isminin verildiği arkadaşımız Elif Gizem, aynı bizler gibi mühendislik öğrencisi ve bu büyük IEEE ailesinin bir üyesiydi. Türk Hava Kurumu Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği 1.sınıfta okuyan Elif Gizem, iki sene önce de IEEE için şu şekilde bahsetmişti:

                  "IEEE çoğu insanın da bildiği gibi hem Türkiye'de hem de dünya çapında tanınmış, binlerce üyesi bulunan büyük bir kuruluştur. Bu kuruluş sayesinde insanlar mühendislik alanında kendilerini çok fazla şekilde geliştirme olanağı buluyorlar. Ben de 1 yıl aktif görev aldığım bu kuruluşun THKU IEEE ayağında birçok yeni arkadaşlıklar kurup, etkinlik düzenlerken sosyal açıdan da kendimi geliştirmiş bulunmaktayım. Bundan sonrası için de yeteneklerimi geliştirmek, IEEE'nin sınırsız kaynaklarından faydalanıp mühendislik alanında daha fazla bilgi sahibi olmak için bu ailede bulunacağım.

Elif Gizem AKKAYA / Ekim 2015"

      Onunla tanışma fırsatı olan veya bu fırsatı bulamadan onu kaybeden tüm IEEE ailesi tarafından tam da Elif Gizem'in bu söylediklerinden yola çıkarak başlatıldı işte bu proje. Kardeşlerimizi mühendislik alanında daha fazla bilgi sahibi yapmak, onların yeteneklerini geliştirmek ve bunlar olurken sene sonunda düzenlenen sergi sayesinde yeni arkadaşlık kurarak sosyal açıdan kendilerini geliştirmelerine fırsat vermek için. Elif Gizem'in yapmak isteyip yapamadığı her şeyi onun ismini anarak gelecek nesillerin yapmasına olanak sağlamak için. İşte Elif Gizem Akkaya Projesinin temelinde bunlar yatmaktadır.

 

         TR IEEE ailesi bu projeyi nasıl gerçekleştiriyor?

     Proje kapsamında her IEEE öğrenci kolu kendisine bir lise belirliyor ve okul yönetiminin de kararıyla 10. veya 11. sınıf öğrencilerinden oluşan 15 kişilik bir öğrenci grubu belirleniyor. Belirlenen bu öğrencilere ev sahibi üniversite ve burada bulunan mühendislik bölümleri tanıtılıyor. Ev sahibi üniversitenin belirlediği bir mühendislik bölümü ile ilgili proje seçiliyor ve öğrencilere bu projeyi gerçekleştirebilmeleri için eğitimler veriliyor. Verilen eğitimler sonucu oluşturulan öğrenci grupları kendi projelerini çıkararak sene sonunda Türk Hava Kurumu Üniversitesi'nde düzenlenen Elif Gizem Akkaya Proje Sergisi'nde bu projelerini sergiliyorlar.

          Peki biz IEEE IKCU öğrenci kolu olarak projeye nasıl dahil oluyoruz?

      Bu sene ikincisi düzenlenecek olan proje sergisine biz de belirlemiş olduğumuz lise öğrencilerinin yaptıkları model uçaklar ile katılım göstereceğiz. Bunun için ikinci dönemin birinci veya ikinci haftası başlatacak olduğumuz bir model uçak eğitimimiz olacak. Bu eğitimi alan IKCU EGAP ekibi daha sonra gittiğimiz okuldaki öğrenci gruplarına aldıkları eğitimi aynen aktaracak ve eğitimler sonunda lise öğrencileri kendi model uçaklarını yapabilecek duruma gelecekler.

          Model Uçak nedir?

       Uçak olarak tanımlanan cisimlerin belirli ölçeklerde küçültülerek oluşturulmuş, uçma yeteneğine sahip kopyaları olarak bilinmektedir. Daha detaylı bilgi için tıklayınız. 

     Yapacak olduğumuz bu model uçakları ve diğer IEEE öğrenci kollarının projelerini sizler de görmek isterseniz 27 Nisan 2018 tarihinde Türk Hava Kurumu Üniversitesi'nde buluşuyoruz. Proje ve sergi hakkında detaylı bilgiler için EGAP'ın kendi instagram hesabını takip edebilirsiniz.

© 2017-2020 by IEEE Izmir Katip Celebi University.