top of page
es.png

Kez incelendi.

Türkiye’nin İkinci Unicorn Şirketi: Getir!

Hepimizin bildiği üzere pandemi sürecinde online alışverişe olan talep oldukça arttı. Kalabalık alanlardan kaçınmak ve insanlarla teması olabildiğince azaltmak için markete bile gitmeye çekinir olduk. Tam da bu anlarda sanal marketler imdadımıza yetişir oldu. Sanal market deyince akıllara ilk gelen seçenek Getir, son zamanlarda oldukça popüler. 2015’te Nazım Salur tarafından kurulan Getir, uygulamanın kullanımı arttıkça hızla büyüyerek bünyesine GetirSu, GetirBüyük ve GetirYemek olmak üzere yeni hizmetler ekledi. Ayrıca şirket, ocak ayında Londra’da hizmet vermeye başladı ve Almanya, Hollanda, Fransa, Brezilya dahil olmak üzere yurt dışında başka noktalarda da şubelenme çalışmalarını hızlandırdı. Aldığı yatırımlar sonucu Türkiye’nin Peak Games’ten sonraki ikinci unicorn şirket olduğu Nazım Salur tarafından açıklandı. Bu yatırımlardan bahsetmeden önce unicorn şirketin ne olduğuna değinelim.

Değeri 1 milyar doların üzerinde olan şirketlere unicorn şirket denir. Tek boynuzlu anlamına gelen unicorn, artık yalnızca mitolojik bir canlı olan tek boynuzlu atı ifade etmiyor. Cowboy Ventures’ın kurucusu Aileen Lee, unicorn kavramını 2013 yılında literatüre soktu. Günümüzde, dünya genelinde 470’ten fazla unicorn şirket bulunuyor. Ayrıca eklemek isterim ki değeri 10 milyar dolardan fazla olan şirketlere deacorn ve 100 milyardan fazla olan şirketlere de hectocorn denir. Zynga tarafından 1,8 milyar dolara satın alınan Peak Games günümüzde bir deacorn olarak sınıflandırılabilir.

Bu bilgiler doğrultusunda Getir’e ve aldığı yatırımlara geri dönecek olursak şunları söyleyebiliriz:

Şirket tarafından senenin başında yapılan yeni fonlama turunda Getir, Silikon Vadisi’nin önemli yatırımcılarından olan Michael Moritz’in başkanlığı ile 128 milyon dolar değerinde bir yatırım aldı. Yeni kaynak ise Sequoia Capital ve Tiger başta olmak üzere hali hazırda var olan ortaklardan geldi. Bu 300 milyon dolarlık yatırım sonucu şirket değeri 2,6 milyar dolara ulaşarak unicorn şirketler listesinde yerini aldı. Son yatrımdan sonra Salur, "Bu gelen yatırımdan 25 milyon lirayı saha çalışanlarına bayilerimiz üzerinden dağıtacağız, jest yapacağız" diyerek çalışanlarını ihmal etmediğini belirtti. Tüm bu gelişmeler sonucunda bize de Getir’in hızlı büyümesini ve başarısını takdir etmek düşüyor. Umarız Türkiye’de daha nice unicorn şirket kurulur.

HAZIRLAYANLAR

Firdevs Güner
 

bottom of page