top of page
es.png

Kez incelendi.

Başarılı 10 Girişimci

IEEE IKCU ES Komitesi olarak bu yazımızda sizler için 10 girişimci ve girişimleri hakkında ilham verici kısa bilgileri derledik. Keyifli okumalar. 😊

 

Demet Mutlu

29 yaşında Trendyol Grubu’nu kurarak girişimcilik hayatına adım atan Demet Mutlu 2016’da Young Global Leaders tarafından ‘Avrupa’nın Göze Çarpan Genç Liderleri’ kategorisinde seçilen tek Türk girişimci oldu. Bu yolculuğa çıktıktan sonraki ilk 16 ayda sitenin değerini 150 milyon dolara ulaştırdı. Girişimi kısa sürede o kadar başarılı oldu ki dünyanın lider e-ticaret gruplarından Alibaba Group, 2018’de Trendyol’a yatırım yaptı. Hatta Trendyol'un Türkiye’nin ilk unicorn şirketi olduğu yorumları yapıldı. Demet Mutlu, kurduğu bu e ticaret şirketi ile 300 milyondan fazla ürünü müşterilerine sunuyor. Yıllık 15 milyondan fazla müşterisi, aylık ortalama 180 milyon mobil ziyaret sayısı bulunan platformun mobil uygulaması toplam 45 milyon defa indirildi. Ayrıca şu an Trendyol Grup toplam 4 bin kişiye istihdam kaynağı oluyor. Tüm bunlara ek olarak Demet Hanım Sidar Şahin’in kurucusu olduğu oyun platformu Peak Games'in melek yatırımcısıdır.

 

Elon Musk

Zor bir dönem geçirdiği Güney Afrika’dan, 17 yaşında (askerlik çağında iken) önce Kanada’ya ardından ABD’ye giden Elon Musk, kardeşi Kimbal Musk ile birlikte Zip2 isimli bir çevrimiçi içerik yayınlama yazılımını geliştirdi. Compaq şirketi Zip2’yi 340 milyon dolar bütçeyle satın aldı. Musk, sonra çevrimiçi bir banka olan X.com'u kurdu. İlerleyen zamanda bildiğimiz ismi olan PayPal adını alan X.com, eBay tarafından 1.5 milyar dolara satın alındı. Bu satışlardan elde ettiği gelirle Musk, hala CEO’su olduğu, turistik ay gezileri ve Mars'ı kolonileştirme gibi amaçları ile adından sık sık söz ettiren ve ilk özel uzay şirketlerinden biri olan SpaceX'i kurdu. Dünyanın en büyük elektrikli araç üreticisi olacak Tesla’ya kuruluşundan bir yıl sonra katıldı ve kısa bir süre sonra şirketin CEO’luğunu üstlendi. Ürettiği güneş panelleri ile dikkatleri üzerine çeken, güneş enerjisi sistemleri şirketi SolarCity’i kurdu. Kurduğu şirketler arasında yapay zekanın dost canlısı olduğunu göstermeyi amaçlayan ve kar amacı gütmeyen OpenAI ve beyin-bilgisayar ara yüzleri geliştirmeyi amaçlayan  nöroteknoloji şirketi Neuralink’in de bulunuyor. Güney Afrika, Kanada ve ABD vatandaşı olan Elon Musk, mühendis, endüstriyel tasarımcı, teknoloji girişimcisi ve hayırsever olarak tanınıyor. Tüm bunlara ek olarak elektrikli araçlara uygun yollara odaklı bir 'altyapı ve tünel inşaatı' şirketi olan The Boring Company'nin de kurucusudur ve şirketin üzerinde çalışmakta olduğu Hyperloop projesinin tasarımcısıdır.

 

Steve Jobs

Steve Wozniak ile birlikte dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden birisi olan Apple Bilgisayar'ın kurucu ortağı, genel müdürü ve CEO’sudur. 2010 yılında 6.1 milyar dolarlık kişisel serveti ile teknoloji alanında çalışan en zengin insanlardan birisi olarak gösterildi. Akademik hayata uyum sağlayamadığı için okulu bırakmaya karar verdi. Okulu bırakmasının ardından dönemin en büyük video oyunları üreticisi Atari'de oyun geliştiricisi olarak çalışmaya başladı. Jobs, 1976 yılında, Apple adlı şirketi kurdu. Genişleyen vizyonu ile birlikte kısa süre içerisinde, alanındaki en yenilikçi şirket olmayı başardı. Fakat 1985 yılında, şirket içerisinde yaşanan sorunlar yüzünden, kendi kurduğu firma tarafından kovularak Apple hayaline son vermek zorunda kaldı. Apple'dan ayrılmasının ardından NeXT isimli bilgisayar firmasını kurdu. Firma, işlevselliğiyle dikkat çektiyse de beklenen büyük ilgiyi göremedi ve bunun üzerine donanım üretmeyi bırakarak yazılım üreten bir firma halini aldı. Daha sonrasında ise satın aldığı Pixar firmasıyla bilgisayar destekli animasyon üretmeye başladı. Hepimizin yakından tanıdığı Toy Story adlı film serisi ile animasyon dünyasına giriş yaptı. Pixar firmasını Apple firmasına satarak sundukları teknolojiyle şirkete boyut atlattı. Bu dönemde geliştirilen yeni Apple ürünleri ile pek çok yeni yazılım ve donanım üretmeyi başararak teknoloji̇ tarihine adını yazdırdı. 230 adet patentli ürünün mucidi olan Jobs, mobil teknolojinin gelişimine öncü olan insanlardan biri olarak anıldı. 2011 yılında kötüleşen sağlık sorunları nedeniyle hayatını kaybetti. Her zaman istikrarlı, azimli ve yenilikçi fikirleriyle çağının ötesinde bir insan olmayı başardı. Kendisinin ardından yetişenler için ilham kaynağı oldu ve olmaya da devam edecek. Son olarak sizi Jobs’un bir sözüyle baş başa bırakıyoruz:

“Kalbinizi ve içgüdülerinizi dinleyin. Her gününüzü son gününüzmüş gibi yaşayın.”

 

James Casey

James Casey babasını erken yaşta kaybetti ve hayata yoksul, dört çocuklu bir ailenin ferdi olarak atıldı. Ailesine maddi destek sağlamak için birçok kuryelik şirketinde çalışan Casey günün birinde bu işi kendisinin yapabileceğini düşünerek arkadaşından 100 dolar borç aldı ve bir girişimde bulunmaya karar verdi. Henüz 19 yaşında olmasına karşın Seattle, Washington’da American Messenger Company’i (Amerikan Kurye Şirketi) kurdu. İlk başta şirketin işlerini iş ortağı Claude ile birlikte bir apartmanın zemin katından yönetiyorlardı. Yakın mesafedeki teslimatları yaya, uzaktakileri bisikletle yapıyorlardı. 1913 yılında yaşanan ekonomik buhrandan benimsedikleri “En iyi hizmet, en düşük fiyatlar.’’ sloganı sayesinde çıkabildiler. Casey sürekli çalışmak zorunda olduğundan ailesine yeterince vakit ayıramamış ve bu durumdaki insanlara yardım etmek, onları topluma kazandırmak amacıyla Casey Family Programs derneğini kurdu. 1919 yılında şirket iyice büyüyüp daha fazla imkana sahip olunca şirketin adını United Parcel Service (UPS) olarak değiştirdiler. 1976'da United Parcel Service Atlantik’in ötesine geçerek Almanya'da ilk şubesini açtı. Şirketin Amerika dışındaki ilk şubesi Ren Park Center Neuss'de kurulmuş ve böylece eski Deutsche Bundespost ile doğrudan rekabet eder duruma gelmiştir. Sadece 100 dolar bütçe ile başlayan United Parcel Service’in serüveni, günümüzde 400 binden fazla çalışanı bünyesinde barındırmakta ve 220 ülkede aktif hizmet sunmaktadır.

 

Bill Gates

İlk defa kişisel program yazmaya başladığında henüz 13 yaşındaydı.

 Bill Gates en yakın arkadaşı Paul Allen ile evlerinin yakınında bulunan bir şirketin bilgisayarını ücretsiz olarak kullanabilmek için şirketin geliştirdiği sistemlerin yazılım hatalarını buluyorlardı. Bu iş, onların bilgisayar kullanımında uzmanlaşmasını sağladı. 1972 yılında ilk şirketleri olan Traf-O-Data’yı kurdular. Bu şirkette ilk iş olarak bir trafik sayım ve kontrol sistemi için yazılımlar ürettiler ve 20 bin dolarlık kazanç sağladılar.

Gates, üniversitede okuduğu süreçte derslere gitmek yerine vaktini poker ve video oyunları ile geçiriyordu ve sonunda okuldan ayrılmaya karar verdi. Ancak bu durum arkadaşı Paul’ün ona bir makale göstermesiyle değişti. Dünyanın ilk mikrobilgisayarı olan Altair 8800’ün anlatıldığı bu makaleden çok etkilendiler. Sonrasında Meksika’daki üretici olan MITS ile iletişime geçerek Altair için uygun bir program olan BASIC’e sahip olduklarını belirttiler. Üreticiler bu program ile ilgilenerek denemek isteseler de iki arkadaşın elinde herhangi bir program yoktu. Bu durum Gates’in okula dönmesine vesile oldu ve iki arkadaş Harvard laboratuvarında programı üretmek üzere çalışmaya başladı. Ellerinde Altair bulunmadığından yaptıkları yazılımın bu bilgisayarda çalışıp çalışmayacağını bilmiyorlardı. Fakat şansları yaver gitti ve vaat ettikleri şekilde program çalıştı. Bu da Gates’in Harvard’ı tamamen bırakmasına ve Meksika’ya yerleşmesine neden oldu. Gates’in Meksika’ya gitmesinden kısa bir süre sonra üretici şirket olan MITS şirketi kapandı. Ancak Allen ve Gates, Altair için ürettikleri BASIC yazılımını şirkete satabilmek için çoktan Microsoft adını verdikleri bir şirket kurmuşlardı. Dolayısıyla MITS’in kapanması Microsoft’u etkilemedi.

 

Hande İzmirlioğlu

2016 yılında Hande İzmirlioğlu iki arkadaşıyla birlikte 2.el eşya satış imkanı sağlayan Dolap uygulamasını geliştirdi. Çok iyi bir çıkış yapan Dolap uygulaması kısa sürede 2.el alım-satım uygulamaları arasında en çok tercih edilen uygulama oldu. Uygulama sadece iki yılda yüzde 450 oranında büyüdü. 2018 senesinde Trendyol Grup, Dolap'ı satın alarak bünyesine kattı. Bu konuda Hande İzmirlioğlu’nun düşünceleri şöyle:

"Kısa sürede Trendyol ile anlaşmak uygulamamızın başarısını açık bir şekilde gözler önüne seriyor. Trendyol ile Dolap uygulamasının kullanıcı kitlesinin birbirine çok benzer olduğunu fark ettikten sonra, Trendyol ile çok daha fazla büyüyeceğimize karar verdik.”

Son bir yılda bünyesine 7 milyon yeni kullanıcı katan Dolap, toplamda 8,5 milyon kullanıcıya hizmet sunuyor. Hande İzmirlioğlu, “2025-2026 yıllarında 1 milyar dolar ciroyu yakalarız. Tüm ikinci el alışverişinde pazar lideri olmak istiyoruz” diyor.

 

Coco Chanel

Fransız moda tasarımcısı, Chanel markasının kurucusu ve Time dergisinin "Yüzyılın En Önemli 100 Kişisi” listesinde yer alan tek modacıdır. Asıl adı Gabrielle Bonheur Chanel olan Coco Chanel’dır.

Coco Chanel, annesinin erken vefatı ve maddi sorunlar sebebiyle küçük yaşta babası tarafından yetimhaneye verildi. Yetimhanedeki bakıcılarından dikiş öğrendi ve bu eğitim onun gelecekte modaya olan ilgi ve başarısının temellerini attı. İleriki yıllarda birkaç yerde şarkı söylemeyi denedi fakat ona en uygun yol olmadığına karar verdi. O dönemden kendisine kattığı şey ise takma ismi olan "Coco" oldu.

Chanel 1910 senesinde kadınlar için şapka sattığı ilk mağazasını açtı. Alışılagelmiş tasarımcılardan farklı olarak tasarımlarını yaparken kadın giyiminde sadece şıklığı değil rahatlığı ve o zamanlara genel akıma zıt olarak sadeliği ön planda tuttu. O dönemlerde kadınların tercih etmediği pantolon giyme alışkanlığının yaygınlaşmasına da tasarımlarıyla katkı sundu. Chanel bu çalışmalarını şu şekilde ifade etmiştir:

 “Modayı kadınların içinde yaşayabilecekleri, nefes alabilecekleri, rahat hissedecekleri ve genç görünecekleri bir şeye dönüştürüyorum.”

Yine aynı dönemde günlük hayatta yaygın olarak kullanılmayan, matem rengi olarak algılanan siyahı günümüzde halen bir klasik olan siyah mini elbise ile günlük hayata kazandırdı. Yaşadığı dönemin fikirlerine aykırı görüşleri ve tasarımları bazen sevilmese de en sonunda Chanel'e başarıyı getiren de bu aykırı tarzıydı. Moda dünyasına tarzıyla, tasarımlarıyla ve fikirleriyle yeni bir bakış açısı kazandıran Chanel tarafından yaratılan marka, her sene yüzlerce milyon değerinde satış yapmaya devam ediyor.

 

Eren Bali

Silikon Vadisi’nin en iyi girişimcilerinden olan Eren Bali Udemy kurucu ortağı ve yönetim kurulu başkanıdır. Aynı zamanda Carbon Health sağlık girişimin kurucu ortağı ve CEO’sudur.

Malatya’da doğdu ve burada eğitim hayatına başladı. Eğitim aldığı okulda sadece bir derslik bulunuyordu ve bu zor şartlar altında eğitimini sürdürdü. Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra bazı firmalarda çalıştı. Bu süreçte eğitimi gelecek nesiller için kolaylaştırmak amacıyla kurucu ortağı Oktay Çağlar ile 2008 yılında Udemy.com projesine başladılar. Türkiye’deki denemelerinde başarılı olamayan ekip vazgeçmeyerek projelerini Silikon Vadisine taşımaya karar verdi. Silikon Vadisinde 50 yatırımcı tarafından reddedilseler de pes etmediler ve projelerine inançlarını sürdürüp birkaç yıl sonra 12 milyon dolar yatırım alarak Udemy.com’un başarı hikayesini başlattılar. Silikon Vadisinde gözde girişimlerden biri haline geldiler.

 

Mark Zuckerberg

Mark Zuckerberg’ün Ardsley Lisesi’nde okuduğu sırada ailesi onun daha iyi bir eğitime ihtiyacı olduğunu düşündü. Bu yüzden özel bir okul olan Phillips Academy’de eğitim görmeye başladı. Burada çeşitli alanlarda pek çok ödül kazandı. Zuckerberg Fransızca, İbranice, Latince ve eski Yunanca dillerinde okuyup yazabiliyordu. 18 yaşındayken bir arkadaşıyla beraber Synapse Media Player isimli bir uygulama geliştirdi. Programın yaygınlaşmasıyla birlikte bazı şirketler uygulamanın haklarını satın almak istediler ancak Zuckerberg uygulamayı insanlara ücretsiz sunmayı tercih etti. 2002 yılında Hardvard Üniversitesi’ndeki eğitimine başladı. İki sene sonra, okuldan üç arkadaşının yardımıyla Facebook adında bir web sitesi kurdu. Bu sitede Hardvard Üniversitesi’ndeki öğrenciler birbirini ekleyebilir, birbirlerine mesaj atabilir ya da fotoğraf paylaşabilirdi. Site, üniversite içinde aniden ün kazandı ve birçok kişi Facebook’a üye oldu. Daha sonra site diğer üniversitelerde de açılmaya başladı. Zuckerberg ilk ofisini kurmak amacıyla California’ya taşındı ve tüm zamanını Facebook’a vermek için okuldan ayrıldı. Sitenin 2006 yılında 64 milyon abonesi vardı. 2008 senesinde platformun diğer dillere çevrilmesiyle büyümesi hızla devam etti. 2012’de Facebook’un net değerinin 19 milyar dolardan fazla olduğu yorumları yapıldı. Zuckerberg böylece dünyanın en genç milyarderi haline geldi. 2010 yılında Time dergisi tarafından "Yılın Adamı" olarak seçilen Zuckerberg şu anda Facebook'un CEO'su ve başkanıdır.

 

Başak Taşpınar Değim

Başak Taşpınar Değim 2000 yılında Boğaziçi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünü bitirdi. Sonra Koç Üniversitesi’nde İşletme Master’ı yaptı. Daha sonra Amerika Birleşik Devletleri’nde Loyola Üniversitesi’nde “Integrated Marketing Communations” alanında yeni bir master programına başladı. Coca-Cola, Morgan Stanley, Nielsen ve Revlon gibi şirketlerde çalıştı. Türkiye’ye dönünce kaliteli hizmet veren kuruluşları bulma sıkıntısı çektiğinden  bu hizmetlerin internet üzerinden kolayca bulunmasını sağlamak amacıyla “Hizmet piş ağzıma düş” mottosuyla 2011 yılında eşiyle birlikte armut.com’u 50.000 TL sermaye ile kurdu ve site son 12 ayda yüzde 700 büyüdü. Site, 248 Milyon TL değerindeki hizmet talebini hizmet verenlerle bir araya getirdi. Kısa süre sonunda Mattermark tarafından “Türkiye’nin En Hızlı Büyüyen Beş İnternet Sitesi Girişimi”nden biri olarak seçildi.

 

10 Successful Entrepreneurs

As the IEEE IKCU ES Committee, we have compiled short inspirational information about 10 entrepreneurs and their initiatives for you in this article. Wish you a enjoyable reading. 😊

 

Demet Mutlu

Having stepped into the entrepreneurship life by establishing Trendyol Group at the age of 29, Demet Mutlu became the only Turkish entrepreneur in the category of "Outstanding Young Leaders of Europe" by Young Global Leaders in 2016. This journey increased the value of the site to 150 million dollars in the first 16 months after. His initiative was so successful in a short time that Alibaba Group, one of the world's leading e-commerce groups, invested in Trendyol in 2018. Even the reviews that Trendyol was Turkey's first company Unicorn is made. Demet Mutlu offers more than 300 million products with this e-commerce company he founded. With more than 15 million customers annually and an average of 180 million mobile visits per month, the mobile application of the platform has been downloaded 45 million by default. In addition, Trendyol is a source of employment for 4 thousand people in total. In addition to all these, Demet Hanım is the angel investor of Peak Games, the game platform founded by Sidar Şahin.

 

Elon Musk

Elon Musk, who traveled from South Africa, where he had a difficult time, to Canada and then to the USA at the age of 17 (when he was in military service), developed an online content publishing software called Zip2 with his brother Kimbal Musk. Compaq company bought Zip2 with a budget of $ 340 million. Musk then founded X.com, an online bank. X.com, which later took the name PayPal, as we know it, was bought by eBay for $ 1.5 billion. With the proceeds from these sales, Musk founded SpaceX, one of the first private space companies, which is still the CEO and has been mentioned frequently for purposes such as touristic moon trips and colonizing Mars. He joined Tesla, which will be the world's largest electric vehicle manufacturer, a year after its establishment, and soon became the company's CEO. He founded SolarCity, a solar energy systems company, which attracted attention with the solar panels he produced. Among the companies he founded are the non-profit OpenAI, which aims to demonstrate that artificial intelligence is friendly, and Neuralink, a neurotechnology company that aims to develop brain-computer interfaces. A citizen of South Africa, Canada, and the USA, Elon Musk is known as an engineer, industrial designer, technology entrepreneur, and philanthropist. In addition to all these, he is the founder of The Boring Company, an 'infrastructure and tunnel construction company focused on roads suitable for electric vehicles and is the designer of the Hyperloop project that the company is working on.

 

Steve Jobs

Together with Steve Wozniak, he is the co-founder, general manager, and CEO of Apple Computer, one of the world's largest technology companies. In 2010, he was shown as one of the richest people working in technology, with a personal fortune of $ 6.1 billion. He decided to leave the school because he could not adapt to academic life. After leaving school, he started working as a game developer in Atari, the largest video game producer of the period. Jobs founded a company called Apple in 1976. With its expanding vision, it has managed to become the most innovative company in its field in a short time. But in 1985, due to problems within the company, Apple had to end his dream by being fired by the company he founded. After leaving Apple, he founded the computer company NeXT. Although the company attracted attention with its functionality, it did not attract the expected great interest, and on top of that, it stopped producing hardware and became a software producing company. Later, he started to produce computer-aided animation with the Pixar company he bought. He entered the animation world with the movie series Toy Story, which we all know very well. By selling the Pixar company to Apple, the company got ahead with the technology they offered. With the new Apple products developed in this period, he succeeded in producing much new software and hardware and made his name in the history of technology. Jobs, who is the inventor of 230 patented products, was cited as one of the people who pioneered the development of mobile technology. He died in 2011 due to worsening health problems. He has always managed to be a person ahead of his time with his stable, determined, and innovative ideas. He has been and will continue to be a source of inspiration for those who came after him. Finally, we leave you with a quote from Jobs:

“Listen to your heart and instincts. Live each day as if it was your last. "

 

James Casey

James Casey lost his father at an early age and started life as a member of a poor family of four children. Working at many courier companies to fund his family, Casey thought he could one day do the job himself, borrowed $ 100 from his friend, and decided to make a venture. Although he was only 19 years old, he founded the American Messenger Company (American Courier Company) in Seattle, Washington. At first, they ran the company's business with his business partner Claude from the ground floor of an apartment building. Close deliveries were made on foot and those far away by bicycle. They were able to come out of the economic depression in 1913 thanks to the slogan "Best service, lowest prices." Because Casey had to work constantly, she couldn't spare enough time for her family, and she founded the Casey Family Programs association to help people in this situation and bring them into the community. In 1919, when the company grew and gained more opportunities, they changed the name of the company to United Parcel Service (UPS). In 1976, United Parcel Service expanded across the Atlantic and opened its first branch in Germany. The company's first branch outside the United States was established in Ren Park Center Neuss, thus competing directly with the former Deutsche Bundespost. The adventure of United Parcel Service, which started with a budget of only 100 dollars, today includes more than 400 thousand employees and provides active service in 220 countries.

 

Bill Gates

He was only 13 years old when he started writing personal programs for the first time.

 Bill Gates and his best friend Paul Allen were finding software errors in the systems the company developed to use a company's computer near their home for free. This job enabled them to specialize in computer use. They founded their first company, Traf-O-Data, in 1972. As their first job in this company, they produced software for a traffic counting and control system, and they earned $ 20,000.

Gates spent his time playing poker and video games instead of going to classes during his university education and eventually decided to leave school. However, this situation changed when his friend Paul showed him an article. They were very impressed by this article, which describes the Altair 8800, the world's first microcomputer. They then contacted MITS, the manufacturer in Mexico, stating that they have BASIC, a suitable program for Altair. Although the manufacturers wanted to try this program by being interested, the two friends did not have any program. This caused Gates to return to school and the two friends started working in the Harvard lab to produce the program. Since they did not have Altair in their hands, they did not know whether the software they made would work on this computer. But they got lucky and the program worked as promised. This caused Gates to drop out of Harvard altogether and to settle in Mexico. MITS, the manufacturing company, shut down shortly after Gates left for Mexico. However, Allen and Gates had already established a company they called Microsoft to sell the BASIC software they produced for Altair to the company. Therefore, the closure of MITS did not affect Microsoft.

 

Hande İzmirlioğlu

In 2016, Hande İzmirlioğlu, together with two of her friends, developed the Wardrobe application that allows second-hand goods sales. The Cabinet application, which made a very good start, became the most preferred application among the second-hand trading applications in a short time. The application has grown by 450 percent in just two years. In 2018, Trendyol Group acquired Dolap and acquired Dolap. The thoughts of Hande İzmirlioğlu on this subject are as follows:

"Agreement with Trendyol in a short time reveals the success of our application. After realizing that the user base of Trendyol and Wardrobe application are very similar to each other, we decided that we will grow much more with Trendyol."

Dolap, which has added 7 million new users to its structure in the last year, provides service to 8.5 million users in total. Hande İzmirlioğlu said, “We achieve a turnover of 1 billion dollars in 2025-2026. We want to be the market leader in all second-hand shopping, ”she says.

 

Coco Chanel

French fashion designer, founder of the Chanel brand, and the only fashion designer to be included in Time magazine's "100 Most Important People of the Century." Coco Chanel, whose real name is Gabrielle Bonheur Chanel.

Coco Chanel was given to the orphanage at a young age by her father due to her mother's early death and financial problems. She learned sewing from her caretakers at the orphanage, and this training laid the foundation for her future interest and success in fashion. In the following years, he tried to sing in several places but decided that it was not the best way for him. What he added to him from that period was his pseudonym "Coco".

Chanel opened her first store in 1910 where she sold hats for women. Unlike the conventional designers, he emphasized not only elegance but also comfort in women's clothing and simplicity contrary to the general trend of those times. He also contributed to the spread of the habit of wearing trousers, which women did not prefer at that time, with his designs. Chanel expressed these works as follows:

 "I transform fashion into something women can live in, breathe, feel comfortable, and look young."

In the same period, he brought black, which is not widely used in daily life, perceived as a mourning color, into daily life with a black mini dress, which is still a classic today. Although his views and designs that were against the ideas of his time were sometimes disliked, it was this contrary style that ultimately brought success to Chanel. Created by Chanel, which brings a new perspective to the fashion world with its style, designs, and ideas, the brand continues to sell hundreds of millions of dollars every year.

 

Eren Bali

Eren Bali, one of the best entrepreneurs in Silicon Valley, is the founding partner and chairman of Udemy. He is also the co-founder and CEO of the Carbon Health healthcare initiative.

He was born in Malatya and started his education life here. There was only one classroom in the school where he was educated and he continued his education under these difficult conditions. After graduating from Middle East Technical University, he worked in some companies. In this process, they started the Udemy.com project in 2008 with their founding partner Oktay Çağlar to facilitate education for future generations. By giving up their attempts are not a successful team in Turkey has decided to move the project to Silicon Valley. Even though they were rejected by 50 investors in Silicon Valley, they did not give up and continued their faith in their projects and started the success story of Udemy.com by investing $ 12 million a few years later. They have become one of the favorite ventures in Silicon Valley.

 

Mark Zuckerberg

When Mark Zuckerberg was studying at Ardsley High, his family thought he needed a better education. That's why he started studying at Phillips Academy, a private school. Here he won many awards in various fields. Zuckerberg could read and write in French, Hebrew, Latin, and ancient Greek. When he was 18, he and a friend developed an application called Synapse Media Player. With the spread of the program, some companies wanted to buy the rights of the application, but Zuckerberg preferred to offer the application for free. He started his education at Harvard University in 2002. Two years later, with the help of three of his friends from school, he launched a website called Facebook. Students at Harvard University could add each other, send messages, or share photos on this site. The site suddenly gained fame within the university and many people became Facebook members. Later, the site started to be opened in other universities. Zuckerberg moved to California to set up his first office and left school to devote all his time to Facebook. The site had 64 million subscribers in 2006. With the translation of the platform into other languages ​​in 2008, its growth continued rapidly. In 2012, comments were made that Facebook's net worth was more than $ 19 billion. Zuckerberg has thus become the world's youngest billionaire. Zuckerberg was named "Man of the Year" by Time magazine in 2010 and is currently the CEO and president of Facebook.

 

Başak Taşpınar Değim

Başak Taşpınar Değim graduated from Boğaziçi University Civil Engineering Department in 2000. Then he did his Master of Business Administration at Koç University. He then started a new master's program in "Integrated Marketing Communications" at Loyola University in the United States. He has worked for companies such as Coca-Cola, Morgan Stanley, Nielsen, and Revlon. As pointed troubles finding the corner providing quality service to institutions Turkey to ensure they're easy on the internet these services "Services cooked my mouth dropped" the armut.com with his wife in 2011 with the motto wolf and the site has grown 700 percent in the last 12 months with $ 50,000 in the capital. The site brought together the service request worth 248 million TL with the service providers. Shortly end by Mattermark "Turkey's Fastest Growing Internet Site Five Initiative" was selected as one of the.

HAZIRLAYANLAR

Firdevs Güner
Mukaddes Yürgüç 
Ömer Faruk Duman
Yusuf Doğan
Sude Çevik
Özlem Savran
Hilal Şahin 
Hanife Tosunoğlu 
Burak Ertaş
Doğa Umaç

Çapa 1
bottom of page